do kasy suma: 0,00 zł
Co to jest pomada, pasta, glinka i krem do włosów? 0
Wszystko o pomadach, pastach, glinkach i kremach do włosów

Zapewne trafiłeś tu, bo postanowiłeś zmienić coś w swoim wyglądzie i akurat padło na fryzurę. Od jednego ziomka słyszałeś, że musisz układać włosy; drugi polecił kupno pomady albo innej glinki, nie określił jednak jakiej. Tak naprawdę w sumie nie wiesz czym są pomady, skąd się wzięły, ani jak ich używać - chcesz tylko wyglądać dobrze i aktualnie Twoja mina wygląda mniej więcej tak:

Nie martw się, nie pozwolę Ci zginąć! Przygotowałem serię artykułów, które przeprowadzą Cię od absolutnie podstawowych zagadnień dotyczących pomad, aż po kwestie dobrania kosmetyku odpowiedniego do Twoich włosów, potrzeb i wizji. Podrzucę kilka ciekawostek z zakresu historii, chemii oraz kosmetologii. Pokażę Ci kilka fajnych fryzur i podpowiem, jak je wykonać, oraz dla kogo się nadadzą.

Zainteresowany?

To zacznijmy tak, jak trzeba: od początku.

Czym są pomady do włosów?

Pomada do włosów to kosmetyk do stylizacji cieszący się popularnością głównie wśród mężczyzn. Tradycyjnie tworzony na bazie tłuszczów zwierzęcych, wosku pszczelego, wazeliny lub lanoliny, nadawał fryzurze gładkość oraz pełnie połysku i mocne utrwalenie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomad o różnych składach, oferujących różne wykończenie, siłę chwytu, elastyczność czy możliwość zmycia samą wodą.

Czy glinka lub pasta jest pomadą?

Nie jest, ale czytaj dalej ;)

W języku angielskim pomadami często nazywa się wszystkie męskie kosmetyki do stylizacji włosów, niebędące żelem, lakierem, pianką lub pudrem. W takim potocznym rozumieniu do pomad zaliczane są zatem również glinki, pasty i kremy, jest to jednak nieprecyzyjne i często wywołuje nieporozumienia. Z jednej strony bowiem te kosmetyki mają wiele cech wspólnych, z drugiej – każdy z nich posiada swoje cechy indywidualne, decydujące o jego końcowym efekcie na włosach.

Postanowiłem zatem wprowadzić nowy podział, który uwzględni wspomniane fakty. Choć w wąskim ujęciu glinki i pasty nie są pomadami, to wszystkie te produkty należą do jednej kategorii kosmetyków w typie pomady. W dalszej części artykułu przedstawię ich podział, na razie jednak cofnijmy się w czasie i poczytajmy o tym, skąd się wzięły pomady do włosów.

Historia pomad do włosów

O pochodzeniu pomad możemy się dużo dowiedzieć już na podstawie samej nazwy – słowo pomada wywodzi się z francuskiego pommade, oznaczającego maść i pochodzącego z kolei z języka włoskiego. Włoska maść, pomata, swoją nazwę zawdzięcza natomiast jabłkom (pomo, od łacińskiego pomum – owoc), które dodawano do mieszanki tłuszczu i ziół.

Choć pomady wykorzystywano do włosów już w XVIII wieku, to uzyskiwany za ich pomocą efekt znacząco różnił się od znanych nam z późniejszych czasów gładkich, ciasno czesanych na grzebień fryzur. Wśród wyższych klas ceniono bowiem włosy o dużej objętości i kolorze zbliżonym do białego. Nakładanie na pasma włosów dużych ilości pomady z tłuszczu zwierzęcego oraz pudru nadawało im sztywność i matowy wygląd oraz pozwalało na tworzenie wyniosłych koafiur, charakterystycznych dla tamtych czasów. Pod koniec stulecia zużycie pudru istotnie zmalało w związku z nałożeniem na niego podatku (w Anglii) oraz zmianami społecznymi (we Francji).

W XIX wieku do produkcji pomad i maści często wykorzystywano gęsi smalec albo niedźwiedzie sadło – wsmarowanie we włosy tłuszczu ze świeżo zabitego niedźwiedzia miało zapobiegać łysieniu. Z drugiej strony pewne źródła sugerują, że 99% sprzedawanych “pomad z niedźwiedziego tłuszczu” w rzeczywistości zawierało smalec wieprzowy, znacznie tańszy i łatwiejszy do zdobycia.

Stosowanie mazideł do włosów było w tamtych czasach tak powszechne, że gospodynie domowe miały w zwyczaju przykrywać oparcia foteli serwetami, chroniącymi tapicerkę przed tłustymi plamami. W drugiej połowie wieku pomady zaczęły pojawiać się w regularnej sprzedaży, a do najpopularniejszych składników należały produkty ropopochodne.

Największą popularność pomady zyskały jednak w dwudziestym stuleciu. Dzięki swojej dostępności mogły w końcu trafić do zwykłych ludzi, którzy chcieli naśladować styl gwiazd filmowych czy piosenkarzy. Od lat 20-tych do końca 40-tych dominowały klasyczne zaczesy do tyłu (slicked back) lub fryzury z przedziałkiem z boku (sidepart). W latach 50-tych, wraz z nadejściem greasersów i rock’n’rolla, popularne stały się natomiast pompadoury, quiffy, duck tails i elephant trunks, oraz inne uczesania, wymagające silnego wzmocnienia kosmetykami do stylizacji.

Popyt na pomady zaczął spadać dopiero w latach 60-tych i 70-tych, wraz ze zmianą mody. Mężczyźni zaczęli nosić dłuższe włosy, a pożądany naturalny efekt znacząco różnił się od tego, co pomady miały do zaoferowania. Przypomniano sobie o nich dopiero w latach 90-tych – na koniec wieku powstała marka Layrite, której hasło przewodnie „Trzyma jak wosk, zmywa się jak żel”, zapowiadało powstanie nowego typu pomad – produktów na bazie wody.

Rodzaje produktów do stylizacji włosów

Kosmetyki z kategorii pomad do włosów zazwyczaj dzielone są na woskowe (oil-based) oraz wodne (water-based), ponieważ bierze się pod uwagę substancję bazową produktu. Ze względu na odmienne właściwości, niektórzy wyróżniają także trzecią kategorię: pomady hybrydowe.

Według mnie jednak taki podział nie jest do końca precyzyjny, dlatego postanowiłem go rozszerzyć o kilka podkategorii. Najpierw zerknij na wersję graficzną, a omówienie poszczególnych rodzajów znajdziesz poniżej.

Co warto wiedzieć zanim przejdziesz do dalszej części artykułu?

Poniżej poruszam opis poszczególnych kategorii produktów. Właściwości poszczególnych produktów mogą minimalnie odbiegać od opisów stworzonych dla całej kategorii. Dodatkowo każde włosy reagują na produkt w indywidualny dla siebie sposób dlatego chcę, żebyś traktował poniższe informacje jako solidny fundament, a nie jako ostateczną prawdę. Na koniec dnia najważniejsze jest to jak Twoje włosy reagują na poszczególne produkty, a to wymaga już przetestowania ich w praktyce.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku określania chwytu produktu. Bardzo dużo zależy od długości Twoich włosów i ilości produktu, który użyjesz dlatego tym bardziej bardzo istotne jest sprawdzenie produktu w praktyce oraz przeczytanie mojego drugiego artykułu (który właśnie jest w produkcji).

Dodatkowo chcę, żebyś wiedział, że świetna fryzura zaczyna się od dobrego cięcia oraz odpowiednio wysuszonych włosów (z użyciem dobrego prestylera) i bez tych 2 elementów będzie Ci po prostu ciężej osiągnąć zamierzony efekt używając wyłącznie produktu do stylizacji.

Produkty na bazie wosku lub oleju:

Głównym składnikiem tych produktów do stylizacji są woski lub oleje, zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Do najpopularniejszych należą: wosk pszczeli, lanolina, produkty ropopochodne w postaci wazeliny, oleju mineralnego, wosku mikrokrystalicznego itd., a także olej rycynowy, masło shea i inne oleje roślinne. Większość kosmetyków tego typu ma gęstą, zwartą konsystencję i nie zastyga na włosach, umożliwiając poprawianie fryzury. Bywają jednak trudne do zmycia. Do tej kategorii zaliczamy pomady woskowe oraz glinki na bazie wosku.

Pomady woskowe

Pomady woskowe (oil-based pomades) to najbardziej klasyczny, oldskulowy typ pomad, popularny już w czasach młodości naszych dziadków czy pradziadków. Z ich pomocą jesteśmy w stanie stworzyć gładką fryzurę o intensywnym połysku. Nazwa jest w tym przypadku niezależna od składu – pomada może zawierać tylko oleje, a i tak być określana jako wosk.

Właściwości:
 • Posiadają chwyt od lekkiego do mocnego
 • Fryzura ułożona na pomady woskowe posiada połysk - od lekkiego do bardzo wysokiego
 • W przypadku wielu pomad woskowych można zauważyć zależność "Im wyższy połysk tym mniejszy chwyt". Oczywiście nie jest to żelazną regułą, ale warto o tym wiedzieć.
 • Posiadają zbitą i twardą konsystencję
 • Z reguły są ciężkie, co czuć po nałożeniu na włosy
 • Są to produkty zdecydowanie polecane do klasycznych fryzur układanych na grzebień
 • Są to produkty polecane do włosów długich oraz średniej długości
Zalety
 • Włosy są elastyczne w dotyku
 • Dobrze współpracują z grzebieniem
 • Łatwo nadać fryzurze oczekiwany kształt
 • Droższe pomady woskowe zawierające wartościowe oleje i masła dodatkowo dbają o kondycję Twoich włosów
 • W skrajnych przypadkach następnego dnia możesz nie myć włosów, a jedynie je zwilżyć i przy użyciu suszarki rozgrzać wosk, który zmięknie i pozwoli na ponowną stylizację.
Wady
 • Ułożenie fryzury z większą objętością wymaga większej wprawy i umiejętności pracy z grzebieniem. Z tego powodu osoby rozpoczynające swoją przygodę z pomadami woskowymi mogą mieć wrażenie, że zbija objętość.
 • Ciężko je zmyć z włosów za pomocą samej wody, a w przypadku części pomad woskowych nawet kilkukrotne umycie włosów szamponem może pozostawić resztki we włosach.
 • Przy wyższych temperaturach mogą mięknąć na włosach i osłabiać przez to chwyt, a co za tym idzie gubić część objętości
 • Po przeczesaniu włosów ręką na palcach pozostaje tłusty film. Nie polecam tego robić, bo pomad woskowych z zasady nie powinno się dotykać rekami. Mogą szybciej przetłuszczać włosy i tworzyć "efekt menela". Do poprawek rekomenduję używanie grzebienia/szczotki.
Produkty, które należą do kategorii pomad woskowych
 

 

Glinki na bazie wosku

Glinki na bazie wosku (OB clay pomades) również zawierają oleje, woski lub ich mieszankę oraz oczywiście glinkę. Najczęściej jest to kaolin lub bentonit - koniecznie znajdujący się wysoko w składzie. Choć glinki w produktach do stylizacji włosów odpowiadają za matowe wykończenie, to w tym przypadku efekt jest bardzo delikatny. Obecność wspomnianych wosków czy olejów w takiej ilości zwyczajnie nie pozwala na uzyskanie całkowitego matu - będzie to raczej naturalny, bardzo subtelny połysk.

Właściwości:
 • Posiadają zazwyczaj mocny chwyt
 • Posiadają woskowo-piaszczystą konsystencję
 • Są cięższe od glinek na bazie wody
 • Fryzura ułożona na glinki na bazie wosku posiada z reguły naturalne matowe wykończenie. Zdarzają się pojedyncze wyjątki produktów z tej kategorii, które mają suche, matowe wykończenie.
 • Nadają się zarówno do klasycznych czesanych na grzebień fryzur jak również do luźniejszych fryzur z większą teksturą
 • Są to produkty polecane do wszystkich długości włosów
Zalety
 • Włosy są elastyczne w dotyku, zazwyczaj połączone w grubsze pasma
 • Większość produktów z tej kategorii zachowuje złoty środek pomiędzy teksturą, a gładkością
 • Zapewnia sporą dozę kontroli pozwalającą na dokładne kształtowanie fryzury w ulubiony sposób
 • Przy wysokich temperaturach mogą stracić minimalnie chwyt, ale radzą sobie zdecydowanie lepiej niż pomady woskowe
 • Dobrze sprawdzą się w przypadku problemu z syndromem Marka Mostowiaka
Wady
 • Dla części osób wadą jest niski poziom matowego wykończenia spowodowany wysoką zawartością składników woskowych
 • Przy użyciu zbyt dużej ilości produktu fryzura może stracić część objętości
 • W przypadku bardzo wysokiej zawartości glinki ciężej przeczesać włosy grzebieniem
 • Aby zmyć produkt z włosów może być potrzebna minimalnie większa ilość szamponu
Produkty, które należą do kategorii glinek na bazie wosku
 

Produkty na bazie wody

Drugi rodzaj produktów do stylizacji robiony jest na bazie wody, hydrolatów lub soków roślinnych, np. aloesowego. Mają lżejszą formułę i łatwo się zmywają – wystarczy jedno użycie szamponu, a czasem samej wody, by pozbyć się kosmetyku z włosów. Do tej kategorii zaliczamy typowe pomady wodne, glinki na bazie wody oraz matowe pasty.

Pomady wodne

Pomady wodne (water-based pomades) z uwagi na swoją konsystencję są też nazywane żelowymi (gel type pomades). Nad typowym żelem mają jednak ogromną przewagę: nie bazują na alkoholu, nie łuszczą się i nie wyglądają jak lato 2004. Cechą charakterystyczną typowych pomad wodnych jest ich zastyganie na włosach, zatem poprawianie fryzury może okazać się trudne.

Właściwości:
 • Posiadają zazwyczaj średni lub mocny chwyt
 • Posiadają żelowo-wodnistą konsystencję
 • Po wyschnięciu tworzą efekt "skorupy" na włosach
 • Zazwyczaj zaraz po aplikacji na włosy posiadają wykończenie na średni lub wysoki połysk, który stopniowo słabnie wraz z odparowywaniem wody.
 • Są to produkty polecane do włosów długich oraz średniej długości
Zalety
 • Są bardzo proste w aplikacji na włosy wilgotne
 • Można je zmyć z wykorzystaniem samej wody
 • Jeśli nie zależy Ci na przeczesywaniu włosów ręką w ciągu dnia to fryzura ułożona na pomadę wodną wytrzyma cały dzień
Wady
 • Podobnie jak w przypadku pomad woskowych, ułożenie fryzury z większą objętością wymaga większej wprawy i umiejętności pracy z grzebieniem. Z tego powodu osoby rozpoczynające swoją przygodę z pomadami wodnymi mogą mieć wrażenie, że zbija objętość.
 • W przypadku pomad wodnych z większą lepkością nakładanie ich na suche włosy może stanowić spory problem.
 • Jeśli mocno się pocisz podczas upalnych dni to może to osłabić trwałość fryzury
 • Duża wilgotność powietrza może uniemożliwić pełne zastygnięcie pomady
 • Jeśli w ciągu dnia zależy Ci na poprawieniu fryzury to konieczne będzie przeczesanie włosów zmoczonym grzebieniem i ponowne poczekanie aż pomada zastygnie.
 • Często zdarza się, że pomady z tej kategorii wysuszają włosy. Oczywiście nie jest to regułą, ale warto mieć tego świadomość przed zakupem.
Produkty, które należą do kategorii pomad wodnych
 

Glinki na bazie wody

Podobnie jak glinki na bazie wosku, te na bazie wody (WB clay pomades) również muszą w swoim składzie zawierać glinkę, oferują jednak znacznie bardziej matowe wykończenie i zazwyczaj mają słabszy chwyt. Ich konsystencja jest dosyć kremowa.

Właściwości:
 • Posiadają zazwyczaj średni chwyt
 • Posiadają miękką, kremową konsystencję
 • Są lekkie i nie obciążają włosów
 • Fryzura ułożona na glinki na bazie wody posiada matowe wykończenie
 • Polecane są do luźniejszych fryzur z większą teksturą, również tych z dłuższymi włosami.
 • Są to produkty polecane do włosów krótkich oraz średniej długości
Zalety
 • Nadają sporej tekstury włosom dzięki czemu luźne fryzury wyglądają bardzo ciekawie
 • Po nałożeniu na włosy fryzura wygląda jakby nie była ułożona na żaden produkt
 • Podtrzymują objętość nadaną podczas suszenia włosów
 • Bardzo często posiadają odżywcze oleje i masła w swoim składzie
 • Można je zmyć z wykorzystaniem samej wody
 • Mogą być używane jako prestyler przed suszeniem
 • Są to świetne produkty na okres wiosenno-letni, ponieważ nie tracą swoich właściwości pod wpływem wysokich temperatur na dworze
Wady
 • Część glinek na bazie wody zdarza się, że szybciej wysychają przez co minimalnie cięższe może być ich nakładanie na gęste włosy. Warto wtedy aplikować je mniejszymi porcjami.
 • Dla fanów pomad woskowych o mocnym chwycie te produkty mogą mieć zdecydowanie za mało chwytu
Produkty, które należą do kategorii glinek na bazie wody
 

Pasty o matowym wykończeniu

Pasty (WB matte paste) to kosmetyki na bazie wody, oferujące matowe wykończenie dzięki zawartości glinki. Czym zatem różnią się od WB clay pomades? Przede wszystkim mają więcej glinki – kaolin czy bentonit znajdują się często już na drugim miejscu w składzie, a w typowych clay pomades – na trzecim lub czwartym. Mają również gęstszą konsystencję i zapewniają mocniejszy chwyt. W tym momencie warto wspomnieć, że nie zawsze nazwa podana na opakowaniu będzie się pokrywać z cechami produktu – np. producent obiecuje matte paste, ale zawartość glinki i konsystencja odpowiadają WB clay pomade i tym powinniśmy się kierować przy wyborze.

Właściwości:
 • Posiadają zazwyczaj średni lub mocny chwyt
 • Konsystencja past jest zależna od producenta. Istnieją pasty o zbitej kremowej konsystencji, ale również o luźniej i kremowej konsystencji.
 • Fryzura ułożona na matowe pasty posiada matowe wykończenie, czasami nawet bardzo suche. Dla mnie jest to zaleta, ponieważ bardzo lubię ten efekt, ale wiem, że część ludzi traktuję to jako wadę.
 • Polecane są do luźniejszych fryzur z większą teksturą
 • Są to produkty polecane do włosów krótkich
Zalety
 • Bardzo dobrze podtrzymują objętość nadaną podczas suszenia
 • Po nałożeniu na włosy w większości przypadków fryzura wygląda jakby nie miała w sobie żadnego produktu
 • Są łatwe do zmycia za pomocą samej wody lub minimalnej ilości szamponu
 • W mniejszej ilości mogą być używane jako prestyler przed suszeniem
 • Są to produkty z reguły mocnym chwytem, który pozwala ułożyć rano fryzurę i zapomnieć o niej przez resztę dnia, cały czas wyglądając świetnie!
 • Dla bardziej wprawionych zawodników są świetnym rozwiązaniem do układania klasycznych fryzur układanych na grzebień. Musisz pamiętać, żeby nakładać je mniejszymi porcjami i lżej przeczesywać grzebieniem. W zamian za włożony trud otrzymujesz klasyczną, matową fryzurę, która będzie świetnie wyglądać przez cały dzień!
 • Są to świetne produkty na okres wiosenno-letni, ponieważ nie tracą swoich właściwości pod wpływem wysokich temperatur na dworze
Wady
 • Zazwyczaj przeczesanie włosów grzebieniem wiąże się z mocniejszym ciągnięciem włosów
 • Podczas aplikacji na włosy możliwe jest mocniejsze ciągnięcie włosów
 • Część past ze względu na swój mocny chwyt jest ciężka do przeczesania dłonią w trakcie dnia.
Produkty, które należą do kategorii matowych past
 

Produkty (pomady) hybrydowe

Nie wszyscy traktują pomady hybrydowe jako osobny rodzaj – czasem produkty tego typu umieszczane są w dwóch pozostałych kategoriach i określane jako „nietypowe”. Ogólnie rzecz ujmując, produkty hybrydowe zawierają wodę na pierwszym miejscu w składzie, jednak mają część właściwości charakterystycznych dla pomad woskowych. Zaliczamy do nich pomady kremowe, matowe pomady wodne nieglinkowe oraz tzw. UWB – nieortodoksyjne pomady wodne.

Pomady kremowe

Jak głosi nazwa, pomady kremowe (cream pomades) mają konsystencję gęstego kremu (podobna do kremów Nivea), dzięki czemu łatwo się je rozprowadza na włosach.

Właściwości:
 • Posiadają zróżnicowany chwyt, od lekkiego po mocny.
 • Posiadają bardzo kremową konsystencję ( Zaskoczeni? )
 • Są bardzo lekkie i nie obciążają włosów, choć ze względu na często dużą zawartość olejów włosy po nałożeniu zbyt dużej ilości mogą sprawiać wrażanie nieco tłustych.
 • Fryzura ułożona na pomady kremowe posiada naturalny połysk
 • Stosując je jako prestyler polecane są do wszystkich fryzur. Stosując je jako produkt do stylizacji rekomenduję używać ich do włosów długich oraz średniej długości
 • Są to produkty polecane do każdej długości włosów
Zalety
 • Wiele produktów z tej kategorii sprawdza się idealnie jako prestyler chroniąc włosy przed gorącym powietrzem suszarki i budując objętość już podczas suszenia
 • Pomady kremowe o średnim i lekkim chwycie bajecznie łatwo nakłada się na włosy
 • Zazwyczaj posiadają bardzo bogaty skład, który dba o kondycję Twoich włosów
 • Są bardzo fajnym wyborem jeśli posiadasz średniej długości włosy i chcesz kupić tylko jeden produkt, który będziesz mógł używać jako prestyler i produkt do końcowej stylizacji
 • W większości przypadków można je zmyć z wykorzystaniem samej wody lub niewielkiej ilości szamponu
Wady
 • Używając zbyt dużą ilość jako prestyler mogą pozostawiać włosy z wysokim połyskiem
 • Nie ułożysz na nie fryzury, która ma pozostać na swoim miejscu przez cały dzień
Produkty, które należą do kategorii pomad kremowych
 

Matowe pomady wodne nieglinkowe

Może fraza „matowe pomady wodne nieglinkowe” na początku trochę przeraża, jednak dość precyzyjnie przekazuje, czego możemy się po tych kosmetykach spodziewać. W skrócie: matowego wykończenia w stylu clay pomade, niebędącego jednak efektem glinek.

Właściwości:
 • Posiadają zazwyczaj średni lub mocny chwyt
 • Posiadają konsystencję zbitego kremu
 • Fryzura ułożona na matowe pomady wodne nieglinkowe posiada matowe wykończenie
 • Polecane są do luźniejszych fryzur z większą teksturą
 • Są to produkty polecane do włosów krótkich oraz średniej długości
 • Porównując je do klasycznych glinek posiadają właściwości zbliżone bardziej do glinek na bazie wosków
Zalety
 • Z reguły zapewniają świetny chwyt, który utrzymuje fryzurę na miejscu przez cały dzień
 • Są to świetne produkty na okres wiosenno-letni, ponieważ nie tracą swoich właściwości pod wpływem wysokich temperatur na dworze
 • Nadają fryzurze mocnej tekstury
Wady
 • Mogą zawierać silikony w składzie, które przez wiele osób są uważane za nieporządane
 • Mogą ciągnąć włosy podczas aplikacji
 • Ciężko przeczesać włosy grzebieniem po nałożeniu tych produktów
Produkty, które należą do kategorii matowych pomad wodnych nieglinkowych
 

UWB – nieortodoksyjne pomady wodne

W tym przypadku angielska nazwa unorthodox water-based pomades (w skrócie UWB) jest częściej używana od polskiego tłumaczenia. Ten rodzaj kosmetyków można by określić jako najbardziej typową pomadę hybrydową – bazuje na wodzie, jednak zawiera dużo wosków i olejów. Z tego względu posiada cechy charakterystyczne dla pomad woskowych, jednak daje mniejszy połysk i łatwiej się zmywa. W porównaniu do pomad kremowych mają natomiast twardszą, bardziej zbitą konsystencję.

Właściwości:
 • Posiadają zazwyczaj średni lub mocny chwyt, ale rzadko kiedy można osiągnąć chwyt taki jak w bardzo mocnych pomadach woskowych
 • Posiadają konsystencję zbitego kremu
 • Łączą w sobie cechy klasycznych pomad woskowych i wodnych
 • Fryzura ułożona na nieortodoksyjną pomadę wodną posiada wykończenie na połysk o różnym poziomie
 • Polecane są do klasycznych fryzur układanych na grzebień
 • Są to produkty polecane do włosów długich oraz średniej długości
Zalety
 • Włosy są elastyczne w dotyku
 • Dobrze współpracują z grzebieniem
 • Łatwo nadać fryzurze oczekiwany kształt
 • Dbają o kondycję Twoich włosów
 • Są łatwe do zmycia z wykorzystaniem niewielkiej ilości szamponu
Wady
 • Po przeczesaniu włosów ręką na palcach pozostaje tłusty film
Produkty, które należą do kategorii nieortodoksyjnych pomad wodnych
 

Jak działa pomada do włosów?

Pomada usztywnia nasze włosy, powodując, że ułożona fryzura zachowuje pożądany kształt.

W przypadku typowych pomad woskowych jest to zasługa właściwości samego wosku lub oleju. Porcja kosmetyku podczas nakładania rozgrzewa się i zmiękcza w naszych dłoniach, a po wystylizowaniu włosów wraca do poprzedniej zwartej konsystencji.

Możemy się jednak domyślić, że z powodu tych samych właściwości niektóre pomady woskowe źle sobie radzą w wysokich temperaturach, gdyż zwyczajnie miękną i przestają utrzymywać fryzurę. Na szczęście ten typ produktów umożliwia całkiem swobodne poprawianie uczesania – nie bez powodu Danny Zuko w filmie Grease nosił grzebień zawsze przy sobie.

Pomady wodne, oraz wiele innych kosmetyków do stylizacji, np. żele do włosów, działają w trochę inny sposób. Po nałożeniu takiego kosmetyku część jego składników odparowuje, a reszta zastyga na włosach, utrwalając je w określonym kształcie.

Tak potraktowanej fryzurze zazwyczaj jednak brakuje elastyczności i jest trudna do poprawienia, może też tracić utrwalenie po wystawieniu na działanie wilgoci. Pomady wodne lepiej natomiast radzą sobie z wysokimi temperaturami niż woskowe.

Nieco inaczej będą działać clay pomades oraz pasty. Zawarta w nich glinka zwiększa szorstkość włosów, przez co pasma nie ślizgają się między sobą, dłużej zachowując nadany im kształt oraz optycznie zyskując na objętości. Ze względu na swoje właściwości absorpcyjne, glinki mają także silne działanie matujące. Inne właściwości kosmetyku, jak elastyczność czy siła chwytu, zależą natomiast od jego pozostałych składników.

Czy pomady pielęgnują włosy?

W zależności od składu, pomady mogą być także fajnym produktem pielęgnacyjnym!

Wystarczy spojrzeć na kobiety – nie bez powodu już kilka lat temu stało się wśród nich popularne olejowanie włosów na milion sposobów. Na sucho, na mokro, jako dodatek do maski lub do zabezpieczenia końcówek – niezależnie od metody, cel jest ten sam: odżywić włosy i zbudować na ich powierzchni ochronną warstwę, zapobiegającą utracie wilgoci. W taki sposób działają bowiem substancje natłuszczające, a tych mamy w pomadach (zwłaszcza woskowych) pod dostatkiem.

Aby jednak te substancje spełniły swoje zadanie, musimy zadbać o nawilżenie włosa jeszcze przed nałożeniem pomady. Tutaj z pomocą może nam przyjść np. żel aloesowy. Często też stosuje się pomady na lekko wilgotne włosy, co w pewnym stopniu również spełnia swoje zadanie, choć głównie ułatwia aplikację kosmetyku. Pamiętajmy jednak, że celem pomad jest przede wszystkim utrzymanie naszej fryzury w stylu i kształcie wybranym przez nas i takie też powinno być kryterium wyboru produktu do stylizacji. Właściwości pielęgnacyjne traktujmy jak miły dodatek – pod tym względem pomady nie zastąpią masek, odżywek ani zdrowej diety.

Zalety używania profesjonalnych produktów do układania włosów

Zacznijmy od tego, że w kategorii pomad każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli Twoje włosy mają długość i rodzaj wymagany do ułożenia jakiejś fryzury, to na pewno istnieje pomada, glinka, pasta lub krem, dzięki którym osiągniesz ten wymarzony wygląd. Jest to jedyna grupa produktów do stylizacji, oferująca tak szeroki zakres efektów.

Inną zaletą pomad jest często ich skład. Wspomniany wcześniej potencjał pielęgnacyjny to już wyższa półka, ale większość normalnych kosmetyków z tej kategorii przynajmniej nie szkodzi - nie zawierają bowiem alkoholu*, w przeciwieństwie do wielu żeli, lakierów czy pianek. Dobre pomady renomowanych marek mają przyjemne składy

*Tutaj daję gwiazdkę w celu wytłumaczenia: nie wszystkie alkohole są złe. W bardzo dużym skrócie: cetyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol i inne alkohole tłuszczowe są w porządku, mają działanie nawilżające. Alkohole aromatyczne np. benzyl alcohol lub cinnamyl alcohol mogą uczulać, ale są używane w małych stężeniach. Benzyl alcohol jest także często wykorzystywany jako konserwant. Przede wszystkim nie lubimy takich nazw: alcohol, ethanol, ethyl alcohol, alcohol denat., SD-alcohol 40, isopropyl alcohol itd. ponieważ te substancje mają działanie wysuszające i mogą zaburzać równowagę hydrolipidową naskórka.

Czy warto używać pomady do włosów?

A czy warto o siebie dbać? Oczywiście! Świetna fryzura nie jest przypadkiem, tylko celowym działaniem, a pomady do włosów w łatwy sposób pomogą Ci osiągnąć wymarzony efekt.

Jeśli nie wiesz, jaki produkt wybrać lub jak układać włosy, to się dowiedz, klikając w jeden z poniższych banerów (kiedy artykuły będą skończone).

Twój wizerunek zależy od Twoich działań - teraz nie masz już żadnej wymówki...

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl